wtorek, 27 listopada 2012

Zabawki w walce z nudą

Jak zaprojektować zabawki, by rozwijały kreatywność dzieci i nie znudziły się po kilku minutach? Jakich materiałów używać, by zachęcały dzieci do własnej twórczości?
Nowo powstała marka LoveKids.pl znalazła na to sposób. Z ekologicznej tektury zaprojektowane zostały domki dla lalek, wigwamy, drzewa, auta do samodzielnego składania i wykańczania. Nie dają gotowych rozwiązań, wymagają zaangażowania, rozwijają dziecięcą wyobraźnie i taki jest ich cel.  
Kartonowe, ekologiczne choinki to właśnie najnowsze zaprojektowane specjalnie na Święta zabawki
Fot. Paulina Kania Pink Wings.


Badania psychologiczne dowodzą, że stymulacja zmysłów: wzorku, słuchu, dotyku, węchu, smaku wpiera prawidłowy, harmonijny rozwój dziecka. Im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze są poznawcze przeżycia dziecka. Dlatego właśnie przedmioty projektowane dla dziecka powinny być tak skonstruowane, by umożliwić maluchowi testowanie własnej spostrzegawczości, udoskonalanie sprawności ruchowej i rozwój zdolności poznawczych. Jak podaje Guardian, amerykańscy naukowcy udowodnili, że wczesne dzieciństwo spędzone z książkami i zabawkami edukacyjnymi ma wpływ na rozwój części mózgu odpowiedzialne za język i poznawanie, które są dzięki takim stymulacjom dużo bardziej rozwinięte. Stymulacja kognitywna (poznawcza) dzieci w wieku 4 lat jest kluczowa do rozwinięcia pewnych fragmentów mózgu – a zwłaszcza istoty szarej w zewnętrznej części mózgu – w ciągu kolejnych 15 lat.
Zadaniem nowego projektowania dla dzieci jest wykorzystanie ciekawości dzieci  do poznawania nowych zjawisk, rozbudzanie fantazji i pomysłowości oraz pozwolenie najmłodszym tworzyć to, co chcą i jak chcą i w ten sposób rozwijanie ich naturalnych zdolności. Zabawki muszą być multisensoryczne, interaktywne, skłaniać dziecko do poznawania, poszukiwania, zabawy, nauki i kreatywnego wykorzystania możliwości, jakie dają przedmioty w jego otoczeniu. W ten sposób można naprawdę wspierać dziecko w jego rozwoju.

Pomysłodawczynią i założycielką marki LoveKids.pl jest Katarzyna Radecka dyrektor marketingu SimpliCity – creative printing house realizującego projekty graficzne, a prywatnie mama Zuzy i Poli. Do współpracy zaprosiła młode projektantki, które w swoich pracach często demonstrują głos wewnętrznego dziecka - Martę Krupińską,  Mariannę Czwojdrak, Martę Skrzypczak, Zuznannę Mielczarek. Projektantki z Lovekids.pl zadbały o to, by design służył rozwojowi wyobraźni dzieci i stworzyły zabawki, które zapraszają do indywidualnego ozdabiania, przerabiania. A przy tym są bezpiecznie zaprojektowane z użyciem tylko ekologicznych, trwałych tektur, funkcjonalnie składane, estetycznie zapakowane i wyprodukowane w Polsce. Kolekcja dzieli się na linię Mini, do której należą Autko, Drzewko, Wieża, Domek, linię Midi - Domek dla lalek oraz linię Maxi - Duży domek, Domek/Szałas, Drzewo.

Zabawki LoveKids.pl to pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodzicami, składanie fantastycznych papierowych konstrukcji, malowanie, oklejanie, kolorowanie czyli JakimTylkoNamPrzyjdzieDoGłowyOzdabianie!  Warsztaty podczas II Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci, pokazały, że z domku dla lalek mali projektanci potrafią wyczarować dom mody, warsztat samochodowy, pałac księżniczki i inne obiekty do zabawy.

Zabawki są dostępne na stronie www.lovekids.plDomek/Szałas
Design: Zuzanna Mielczarek
Studentka Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Interesuje ją projektowanie architektoniczne, design, moda, ekologia- recykling, wegetarianizm.
W szałasie wigwamie można się skryć i urządzić swoją „bazę”. Otwory w dachu wpuszczają niezbędną porcję światła, ale także nawiązują do tradycyjnych indiańskich wzorów. Kolory, ozdoby - pióra, flagi, totemy. Wszystko zależy od wyobraźni dziecka. Domek dla lalek

Design: Marta Krupińska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w zakresie projektowania produktu i form przemysłowych. Jej projekty były wielokrotnie wystawiane i nagradzane. Współpracuje z firmą Meble Vox, właścicielka firmy projektowej Doto Form.
Dom dla lalek ma zaprojektowane wnętrze na kilka pokoi, gdzie można tworzyć swoje meble, ozdoby lub wstawić inne zabawki, które najbardziej lubimy. Po złożeniu ma praktyczną rączkę, by łatwo zabrać domek z sobą, gdy wychodzimy.


Drzewo
Design: Marta Skrzypczak
Pracuje w dziale designu SimpliCity, gdzie zajmuje się m.in. tworzeniem kreatywnych konstrukcji z kartonu. Prywatnie mama dwójki wesołych maluchów. Tworząc projekty LoveKids.pl myśli o potrzebach dzieci.
Drzewo ma prostą konstrukcję i wiele możliwości na własne ozdabianie. W komplecie ptaszki i owoce, które pokolorowane będą wraz z drzewem tworzyć przestrzenną formę rzeźbiarską.
Domek, Autko

Design: Marianna Czwojdrak
Studentka Uniwerystetu Artystycznego w Poznaniu, wydziału Wzornictwo, specjalność sztuka projektowania krajobrazu. Interesuje ją tworzenie miejsc tymczasowych w tkance miejskiej.
Oba projekty - Domek i Drzewko to małe formy, które łatwo zabrać ze sobą i przenieść zabawę w dowolne miejsce. Idealne dla młodszych dzieci. 


1 komentarz:

entomka pisze...

Bardzo mi się najpierw podobają, zwłaszcza choinką...