Miesięcznik GAGA to psychologiczny magazyn dla nowoczesnych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Porusza najważniejsze tematy rodzicielstwa. GAGA inspiruje, zachęca, mądrze radzi i ukazuje ważne aspekty wychowawcze. Magazyn dostępny jest w całej Polsce w sieciach Empik, Inmedio, Traffic Club, Discover, Relay, Kolporter, a także bezpłatnie w wersji na iPad.
poniedziałek, 8 października 2012
O różnych obliczach miłości macierzyńskiej
Konrad Lorenz, australijski etolog, laureat Nagrody Nobla, który badał zachowania zwierząt, odkrył, że kaczki i gęsi podążają za pierwszym przedmiotem, który porusza się przed ich oczami w ciągu kilku pierwszych dni ich życia. Pisklę zapamiętuje dany przedmiot i później nie odpuszcza go na krok. Ten proces, który Lorenz nazwał „wdrukowaniem”, dotyczy nie tylko zwierząt, ale opisuje także mechanizm przywiązywania się dzieci. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia kształtują się podwaliny więzi między nim i rodzicami, którą trudno potem zerwać. Więź dziecka z matką jest więc czymś naturalnym, biologicznym, pojawia się od początku istnienia. My, matki, kochamy swoje dzieci już wtedy, gdy jest ono maleńkim ziarenkiem, jeszcze mocniej, gdy słyszymy jego bicie serca, a potem widzimy na monitorze. Kiedy się rodzi, jesteśmy w pełni gotowe, by je kochać.
Jednak nie zawsze. Trudno nawet wyobrazić sobie uczucia, które towarzyszą kobiecie, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie jest pewna, czy kocha swoje dziecko. Nie może o tym nikomu powiedzieć, bo przecież nie ma gorszej matki niż ta, która nie kocha. Nie może nawet szukać wsparcia u partnera, bo jaką okaże się w jego oczach kobietą? Zostaje sama, z poczuciem winy i lękiem.
Czasami przyczyna jest prosta. Same były niekochane. Albo miłość rodzica była naprzemienne z krzywdą lub odrzuceniem. Albo tysiąc innych powodów, które tworzą z nich „emocjonalne kaleki”. Smutny, ale prawdziwy obraz tej niewyidealizowanej, trudnej miłości i znajdziecie Państwo w tekście Kasi Troszczyńskiej „Nie kocham swojego dziecka”. Z drugiej strony piękną postawę bezwarunkowej miłości matki do dziecka, które okazuje się gejem, odnajdziecie w rozmowie Michała Pozdała z Alicją, mamą Alka. Na pytanie, co pomogło jej zaakceptować jego orientację seksualną, odpowiada: „Nie musiałam niczego specjalnie akceptować. To było wkomponowane w bycie jego mamą”.
Spotykam na swojej drodze bardzo różne matki. Te odważne, świadome, pewne siebie. I te słabsze, przerażone, bezradne. Wszystkie one chcą najpiękniej jak można kochać swoje dzieci. Czasami jednak bez pracy nad sobą, bez ujarzmienia swoich demonów z przeszłości, jest to zwyczajnie niemożliwe.
Małgorzata Ohme,
redaktor naczelna magazynu Gaga
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz