poniedziałek, 15 grudnia 2008

Projektanci dzieciom i dzieci projektantom!W ubiegły weekend (6-7 grudnia 2008) w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszaie odbyły się pierwsze warsztaty dla dzieci programu Projektanci Dzieciom „Podręcznik dla Projektanta”.

Następne warsztaty dla dzieci odbędą się w terminach:

20-21 grudnia, 27-28 grudnia, 3-4 stycznia, 17-18 stycznia
w godzinach 10:30 – 12:30 młodsza grupa, 14:00-16:00 starsza grupaO PROJEKCIE

Idea jest taka: by zwieńczeniem pracy dzieci był tytułowy Podręcznik, książka użyteczna, może zaskakująca, może trochę naiwna i nierealistyczna, ale kreatywna, wyzwolona, świeża. Będzie to zbiór dziecięcych spostrzeżeń, życzeń, oczekiwań, rad, które chcą przekazać dorosłym dizajnerom. Czy to może się udać? Tak, bo nie ma dla dzieci nic bardziej motywującego do pracy, niż możliwość uczestniczenia w dorosłych decyzjach. To tutaj będą mogły się wypowiedzieć (wbrew temu, że ryby i dzieci głosu nie mają) na tematy zastrzeżone dla dorosłych.
Tym samym pokażemy, że dzieci mają coś ważnego do powiedzenia dużym dizajnerom, a swoje uwagi kierują nie tylko do tych " od zabawek". Oczywiście warsztaty to dobra zabawa, wyzwolona inwencja, spontaniczna ekspresja. Nie proponujemy dzieciom nudnego wykładu, zwiedzania wystawy w filcowych kapciach, z nakazem " nie dotykaj!". Damy im do ręki narzędzia: kredki, farby, nożyczki, klej, papier, klocki, ale także inne materiały, z którymi nie spotykają się na codzień, a projektanci używają ich w swojej pracy.

Brak komentarzy: