czwartek, 31 lipca 2014

Waakacje bez stresu


Na wakacyjny wyjazd czekamy z utęsknieniem. Kąpiele słoneczne na plaży, górskie wędrówki, wieczorne spotkania przy ognisku – na samą myśl uśmiech pojawia się na twarzy. Ten beztroski czas, w większości wypełniony przyjemnościami, czasem niestety mogą nam zakłócić nieprzyjemne zdarzenia.
Po całym roku pracy jesteśmy tak zmęczeni codzienną bieganiną, że marzymy tylko o tym, żeby wreszcie odpocząć. Wybieramy więc jakieś atrakcyjne miejsce, pakujemy walizki i jedziemy się relaksować. Niestety, jak to w życiu bywa, nawet na najwspanialszym urlopie mogą nam się przytrafić niemiłe niespodzianki, które potrafią wszystko zepsuć.
Jeśli na górską wędrówkę albo długi spacer połączony ze zwiedzaniem włożymy nieodpowiednie buty, uciążliwy bąbel czy otarcie na stopie nie pozwoli nam się cieszyć tym, co sobie zaplanowaliśmy. Równie przykre może być zadrapanie czy skaleczenie, o co na wakacjach nietrudno – wystarczy bosą stopą trafić na coś ostrego i rana gotowa. Z pozoru niewinne grillowanie czy pieczenie kiełbasek przy ognisku przy odrobinie nieuwagi i beztroski może się skończyć np. oparzeniem dłoni. No i w końcu leżenie plackiem na plaży – tu szczególnie trzeba uważać, bo ze słońcem, jak wiadomo, łatwo przesadzić. Wtedy nasza skóra nabiera żywoczerwonego koloru, a nieprzyjemne pieczenie nie pozwala w nocy zmrużyć oka.
Jeśli tego typu niespodzianki już nam się przytrafią, nie czekajmy, tylko działajmy od razu, by skaleczenie, otarcie czy oparzenie jak najszybciej się zagoiły. W aptekach są dostępne specjalne preparaty, które działają łagodząco i przeciwbólowo i co ważne akurat na wakacjach – przyspieszają gojenie i zapobiegają rozwojowi infekcji (np. łatwy w aplikacji żel Hydrosil, doskonały na oparzenia – także słoneczne – otarcia i pęknięcia skóry oraz wszelkiego rodzaju rany). Pamiętajmy, że każdą tego typu „zmianę” na skórze trzeba najpierw w przypadku ran – dokładnie oczyścić i zdezynfekować, a w przypadku oparzeń – schłodzić pod bieżącą letnią wodą.Wiatr we włosach
Piękna letnia pogoda to najlepszy czas, by wybrać się na rodzinną przejażdżkę rowerem czy poszaleć na coraz popularniejszej hulajnodze. Do takiego wypadu warto się jednak odpowiednio przygotować, by nie zaskoczyły nas żadne przykre niespodzianki.
Jazda na rowerze i hulajnodze to jedne z najbardziej lubianych form aktywności fizycznej. Dzieci uczy utrzymywania równowagi, omijania przeszkód oraz oswaja z prędkością, dorosłym pozwala rozruszać kości po tygodniu pracy przed komputerem.
By wycieczka na kółkach nie zamieniła się w przykre wspomnienie, odpowiednio się do niej przygotujmy. Zadbajmy przede wszystkim o sprawny, bez zarzutu działający sprzęt, bo tylko takim będziemy mogli poruszać się bezpiecznie. Wybierzmy wygodne, najlepiej sportowe ubranie i buty odpowiednie do jazdy. Nie ubierajmy się zbyt ciepło, zwłaszcza w bardzo słoneczne dni – jadąc, ruszamy się przecież, więc i tak jesteśmy rozgrzani. Warto zaopatrzyć się w specjalne oddychające i pochłaniające pot koszulki. By być dobrze widocznym dla innych, starajmy się wybierać ubrania z choćby jednym elementem odblaskowym. Na wszelki wypadek weźmy ze sobą, na bagażnik lub do plecaka, coś cieplejszego i przeciwdeszczowego, bo pogoda, jak wiadomo, lubi się zmieniać. Nie zapomnijmy o kasku na głowę i zwłaszcza dla dzieci – ochraniaczach na łokcie, kolana i nadgarstki. Pamiętajmy, by przed wycieczką posmarować się kremem z filtrem UV, zabrać ze sobą środek na komary (jeśli np. wybieramy się nad wodę) oraz coś do picia – najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Koniecznie też spakujmy kilka najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się w razie skaleczenia, zadrapania czy otarcia, bo na rowerze czy hulajnodze takie rzeczy często się zdarzają, zwłaszcza dzieciom. Warto mieć wtedy przy sobie wodę utlenioną do zdezynfekowania rany, specjalny żel, który zadziała przeciwbólowo i przyspieszy gojenie (np. Hydrosil, dostępny zarówno w wersji dla dorosłych, jak i dla dzieci) oraz bandaż lub plastry. Tak wyposażeni bez obaw możemy ruszać na spotkanie z przygodą. Hydrosil

Brak komentarzy: