wtorek, 7 stycznia 2014

Helen Doron


Niemowlak w szkole języka angielskiego


Czy niemowlak może uczęszczać do szkoły? 
Czemu nie, skoro jeszcze przed narodzinami „chodzi” do szkoły rodzenia?
Co sprawi największą przyjemność trzymiesięcznemu maleństwu? 
Czy z czteromiesięcznym niemowlakiem można się już w coś bawić? 
Jak wszechstronnie stymulować jego rozwój? 
Jak porozumieć się z sześciomiesięcznym niemowlakiem? 
Co sprawia nam i dziecku najwięcej radości?

Kurs rodzenia przygotowuje młodych rodziców na jeden z najważniejszych momentów w ich życiu. Daje także wskazówki, jak opiekować się nowonarodzonym dzieckiem. Dla wielu rodziców wiedza ta, choć oczywiście niezbędna, nie jest wystarczająca. Szukamy zajęć, aktywności, zabaw, które sprawią, że rozwój dziecka będzie przebiegał harmonijnie i wszechstronnie. Dzięki zmysłom dziecko uczy się poznawać swoje własne ciało i świat, a dostarczając mu odpowiednią ilość pozytywnych wrażeń, aktywnie wpływamy na rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny dziecka. Przeżywając wspólne radości pogłębiamy wzajemną więź z dzieckiem. Coraz bardziej popularne stają się zorganizowane formy spędzania czasu z niemowlęciem. Jedną z propozycji jest uczestniczenie w zajęciach języka angielskiego metodą Helen Doron.


Kurs Baby’s Best Start uczy nie tylko angielskiego, ale również pokazuje, jak bawić się z sensem, czyli jak stymulować wszechstronny rozwój dzieci w wieku od 3 do 22 miesięcy. To wielka przygoda dla maluszka i jego rodziców, biorąca pod uwagę kolejne etapy rozwoju dziecka. Kurs Baby’s Best Start to z pewnością kurs unikalny. Uczy wsłuchiwać się w dziecięce potrzeby. Dla dzieci i rodziców jest źródłem radości i wspólnej zabawy, przez co wzbogaca relację z dzieckiem.
Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, lecz może w nich z powodzeniem uczestniczyć także rodzic, który tego języka nie zna. Natomiast rodzic znający ten język z pewnością sam też skorzysta. Pozna mnóstwo zabaw, tradycyjnych brytyjskich wyliczanek, rymowanek, piosenek, które staną się inspiracją do wspólnych domowych zabaw po angielsku.
Na rozwój mózgu i jego potencjał intelektualny, wpływa liczba bodźców dochodzących ze świata zewnętrznego. Na zajęciach lektorzy dbają, by dziecko miało kontakt z całym jego bogactwem. Uczenie następuje poprzez ruch, zmysły oraz wywoływanie pozytywnych emocji.
Podobnie jak w pierwszych miesiącach życia dziecka, tak i na początku kursu jest dużo kołysania, przytulania, dotykania, unoszenia, masowania, śpiewania, słowem tego, co sprawia niemowlętom oraz ich rodzicom przyjemność. Na tym etapie skupiamy się na ruchu i dotyku.
Kolejnym ważnym zmysłem jest słuch. Dlatego na zajęciach jest dużo śpiewania. W ten sposób dziecko osłuchuje się z językiem angielskim, tak jak osłuchuje się z językiem polskim. Ucząc angielskiego metodą Helen Doron naśladujemy naturalny sposób przyswajania języka. Muzyka ułatwia uczenie się, a dzięki piosenkom dziecko poznaje nowe wyrazy. Uczy się ich brzmienia oraz rytmu, melodii właściwej danemu językowi. Piosenka może też być dla niego komunikatem, np. kołysanka o tym, że zbliża się czas snu.
Kurs Baby’s Best Start obfituje we wspaniałą muzykę. Dziecko ma kontakt z bogactwem muzycznym całego świata, z różnymi rytmami i stylami. Poznaje utwory tradycyjne dla innych kultur. Od samego początku poznając różnorodność świata, będzie otwarte oraz ciekawe siebie i innych.
Wraz z rozwojem dziecka kurs zmienia się, dostosowując do jego nowych potrzeb. Zmienia się sposób prowadzenia zajęć. Maluszek zaczyna chwytać, dotykać, przyglądać się różnym rzeczom. I to samo dzieje się na lekcjach. Dziecko rozwija swoje manualne, ćwiczy koordynację ręka-oko oraz uczy się posługiwać przedmiotami. Na zajęciach zabawy są tak dobrane, by stymulować i rozwijać każdą z tych umiejętności.
Posługując się językiem angielskim w czasie zabawy mówimy dziecku, czego w danym momencie doświadcza, podobnie jak robimy to po polsku. Jest to zupełnie naturalne zachowanie. Pokazujemy psa i mówimy „To jest pies” lub „This is a dog”. Dzięki Baby’s Best Start dziecko uczy się języka angielskiego w ten sam sposób, jak języka ojczystego.
Ważną częścią tego procesu jest też codzienne słuchanie płyt w domu. Osłuchując się z językiem angielskim od początku życia, dzieci będą miały dobry akcent, prawidłową melodykę i intonację. Bariera językowa nie będzie dla nich problemem, skoro angielski, obok polskiego, jest naturalnym językiem pierwszych piosenek, rymowanek, zabaw.
Jednym z elementów kursu jest nauka języka migowego. Dziecko, mimo że jeszcze nie mówi, może się już komunikować za pomocą gestów. Taki sposób porozumiewania się z dzieckiem ogromnie ułatwia zaspokajanie jego potrzeb i ogranicza stres związany z nieudanymi próbami ich zasygnalizowania.
Jak zauważa sama Helen Doron, Baby’s Best Start to siedem kursów w jednym: kurs języka angielskiego, języka migowego dla niemowląt, kurs wspomagający rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, kształtujący umiejętności społeczne i przygotowanie do kształcenia muzycznego.
Dzieci w Polsce uczą się angielskiego metodą Helen Doron już przeszło 15 lat. Brytyjska lingwistka pierwszy kurs dla dzieci opracowała w 1985 r. Największym marzeniem Helen Doron, jako nauczycielki i matki, było stworzenie kursu dla niemowląt. Baby’s Best Start powstał, ponieważ dzieci mają wrodzoną zdolność do uczenia się dowolnej liczby języków. Kurs stwarza im możliwość oswajania się z angielskim, w czasie kiedy najintensywniej się rozwijają.
Sama Helen Doron tak zachęca do udziału w kursie: „Jestem podekscytowana, zapraszając Cię, abyś do nas dołączył i zapewnił swojemu dziecku bardzo dobry początek – Baby’s Best Start.
Marta Lupa

1 komentarz:

Anglokids pisze...

www.anglokids.pl to strona ,którą polecam do nauki j.angielskiego:)