poniedziałek, 9 grudnia 2013

Bajki grajki

Bajki pytajki

W wersji Gaga na iPada możecie odsłuchać fragmentu dowcipnych „Bajek pytajek” autorstwa Jacka Mroczka, psychologa z wykształcenia, dziennikarza z pasji, taty 9-letniej Oli.

„Bajki pytajki” to cykl 30 bajek, które powstały w oparciu o rzeczywiste wydarzenia podpatrzone w życiu dzieci w wieku 5–9 lat. Sytuacje zostały przedstawione tak, aby Czytelnik-Słuchacz mógł łatwo wnioskować, na podstawie przedstawionej historii o pozytywnych wzorcach zachowań społecznych.
Bohaterami bajek są warzywa, żyjące w ogrodowej społeczności. Na co dzień spotykają się ze sobą, bawią, żyją obok siebie. Rozwiązują ewentualne konflikty, pomagają wzajemnie. Są stawiane w sytuacjach społecznych takich, w jakich znajdują się dzieci w okresie nauczania początkowego. Na przykład Fasolki w Teatrze” to bajka do wykorzystania przed wycieczką do teatru, lub kina. Pokazuje jak nie należy się w takich miejscach zachowywać i dlaczego. Uczy szacunku dla zainteresowań innych, ich pracy. Fasolki wyruszają do teatru, jednak zachowują się tak źle, że sztuka zostaje przerwana. Na poważną rozmowę zaprasza je dyrektor teatru, opowiada im o pracy aktorów i o tym, jak należy się zachowywać podczas przedstawienia. Klasa fasolek decyduje się na powtórzenie wycieczki, zachowuje się już jednak zupełnie inaczej. Po powrocie do ogrodu zakłada własny teatrzyk. Historia do omówienia w czasie moderowanej dyskusji, zachęca do przygotowania w klasie mini przedstawienia, pokazuje co zabrać, a czego nie robić w czasie wycieczki do teatru, lub kina. 

Brak komentarzy: