czwartek, 6 grudnia 2012

Grudniowo-styczniowy numer Gagi pełen jest magii

Zapraszamy Was do obejrzenia pięknej sesji w Teatrze Wielkim, gdzie nasze gagowe dzieci oddają się czarom. Będąc świadkiem tych zdjęć i widząc otwarte z zachwytu dziecięce buzie, które obserwowały zakulisowy świat teatru, pomyślałam sobie, że nikt nie potrafi piękniej czarować rzeczywistości niż dzieci.
W najbrzydszych zakamarkach potrafią one wykreować świat, w którym panuje ład, porządek i piękno. Gdy w trakcie sesji zdjęciowej próbowałam ostrzec dziewczynkę przed dotknięciem mocno zakurzonego konia, spojrzała na mnie ze zdziwieniem i odpowiedziała: „Nie rozumie Pani, ten koń jest smutny, bo jest brudny”. „No właśnie – pomyślałam – czy nie rozumiem? Czy może już zapomniałam, jak czarować świat wokół mnie?”.
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas, także dorosłych, moment kreowania wokół magii. Magii staruszka z długą brodą, który roznosi prezenty. Magii stołu zastawionego potrawami. Magii rodzinności i miłości. Czasem, niestety, więcej w tym magii niż prawdy. Tak bywa w przypadku rodzin, które się rozpadły. Święta u mamy czy u taty w tym roku? Wigilia u mamy, pierwszy dzień świąt u taty. Dlaczego u taty śpiewa się kolędy przy stole, a u nas nie? Dlaczego ty masz taką małą rodzinę, a u taty jest tyle ludzi? Czy prezenty mogę zanieść i pokazać mamie? Nie, kotku, prezenty zostają TUTAJ. TAM dostaniesz nowe. Tam i tutaj. Tutaj i tam. Życie dziecka dzieli się na pół, a po jego dwóch stronach najczęściej wojna. O czas, o pieniądze, o zostawioną czapkę, o nieodrobione u niego lekcje, o głupie prezenty, o dziwnych znajomych, o słodycze, o cokolwiek. Wszyscy nagle zapominają, że pośrodku nich stoi mały człowiek, który powoli znika. Dzieci są w stanie znieść wiele, ale tej wojny nie potrafią. Bo po obu stronach barykady stoją dwie najważniejsze osoby w jego życiu. Nie można się przedzielić na pół. Można więc tylko zniknąć.
Gaga rozpoczyna akcję społeczną „Dziecko do podziału. Jak być rodzicem po rozwodzie
Święta to dobry czas na rozejm. Pomyślcie o tym, co możecie zrobić, by Wasze dziecko mogło cieszyć się nimi tak samo, jak inne dzieci. Zaczarujcie wojnę w pokój. Wszystkim z całego serca życzę w święta spokoju i zgody.

Małgorzata Ohme, redaktor naczelna magazynu Gaga

Brak komentarzy: