wtorek, 28 czerwca 2011

Czytajmy bajki, dzieci tego potrzebują!



Zapraszamy do udziału w akcji czytania bajek dzieciom, jakiej poświęcona jest witryna nasze-bajki.pl. To bezpłatny serwis społecznościowy zachęcający do czytania i pisania bajek dla dzieci. Zawiera darmową bazę bajek do czytania dla dzieci dostępną dla każdego użytkownika. Codziennie spośród nadesłanych bajek wybierana jest Bajka Dnia. Można również przejrzeć bajki archiwalne, a także bajki tematyczne, rymowanki, bajki terapeutyczne - o przedszkolu czy bajki pisane specjalnie na wakacje. Czytajmy bajki, dzieci tego potrzebują!
Zachęcamy do wspólnych wojaży po bajkach pisanych specjalnie na okoliczność wakacji. Można je znaleźć w serwisie nasze-bajki.pl w zakładce bajki tematyczne / Bajki na wakacjach. Zapraszamy, wspólne czytanie bajek to świetna zabawa.

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Blisko ucha malucha



GAGA zaprasza do słuchania Radia Bajka - pierwszej rozgłośni radiowej dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Rozgłośnia działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dobowy program emitowany przez Radio Bajka został podzielony na dwa pasma:
● w pełni bezpieczny program dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat (5:00 - 22:00)
● interaktywne programy dla rodziców traktujące o dzieciach w wieku "od planów" do 14 lat (22:00 - 00:00)

Warszawa: 87.8 fm
Kraków: 95.2 fm

Do słuchania w internecie Radio Bajka zaprasza od września.

radiobajka.pl

wtorek, 21 czerwca 2011

UPC zaprasza dzieci do cyfrowego świata



Dzieci rodzą się i wychowują w świecie multimediów, dlatego warto wykorzystać możliwości, jakie on ze sobą niesie w rozwoju i edukacji najmłodszych. Umiejętności korzystania z multimediów rosną w miarę intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju dzieci, a zadaniem dorosłych jest świadome wykorzystanie ich potencjału. Inaczej świat Internetu i telewizji odkryje pięciolatek, który dopiero zaczyna rozumieć, że opowiadania mają początek, rozwinięcie i zakończenie, inaczej - czternastolatek opanowujący sztukę blogowania. Rola rodziców w procesie poznawania telewizji i Internetu jest zatem niezwykle ważna. Z myślą o rodzicach UPC stworzyło szereg inicjatyw dla całej rodziny, które pozwolą im oraz ich dzieciom swobodnie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie. Z inicjatywy UPC, we współpracy z międzynarodowej klasy ekspertami z amerykańskiej organizacji PBS (Public Broadcasting Service) powstał przewodnik dla rodziców dzieci w wieku od 3 do 18 lat z cennymi poradami wskazującymi, jak wykorzystać nowoczesne technologie w edukacji i rozwoju dzieci. PBS KIDS w ramach swoich działań wpływa na rozwój dzieci poprzez wykorzystanie tradycyjnych i nowoczesnych platform komunikacji. Organizacja przygotowuje materiały rozwijające umysły dzieci, filmy dokumentalne, które otwierają przez nimi nowe horyzonty oraz materiały ułatwiające zdobywanie informacji o wydarzeniach ze świata i kultury.
pbskids.org

piątek, 10 czerwca 2011

Gratka dla małego niejadka




Klimat tej książki przypomina mi "Kuchnię pełną cudów" - pozycję, z której sama uczyłam się gotować i ma zadatki na to, by stać się równie kultową. Przepisy w niej zawarte są proste, a jednocześnie niesztampowe - zupa z pieprzem, gnocchi czy makagigi - już same nazwy pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Do tego ilustracje w stylu retro przywodzą na myśl francuskie bistro, w którym zagościły nieco zblazowane lecz przepełnione ciepłem i poczuciem humoru produkty.

Pękaty, roześmiany Pan Arbuz, Pan Dynia z sumiastym wąsem i ziarenka maku, które jak chochliki wbiegają do szklanki, to tylko niektóre postacie z przepięknej książki EmiliI Dziubak, w której nawet 2 łyżeczki cukru mają swój charakter. Z taką pomocą na pewno łatwiej będzie zachęcić każdego kulinarnego abnegata do kuchennych eksperymentów, a i te dzieciaki, których do gotowania zachęcać nie trzeba, znajdą moc inspiracji. Kalafiorowa owca czy ogórkowe auto szczególnie w sezonie letnim mają szansę na stałe zagościć w jadłospisie naszych dzieciaków.

By przemycić trochę wiedzy o zdrowotnych walorach owoców i warzyw, między przepisami znajdziemy strony do zabawy. Można wydłubać pestkę z arbuzowego labiryntu czy przegonić robaka z kapusty. Jest też przegląd witamin, wywiad z marchewką oraz strony do samodzielnego domalowywania ulubionych warzyw na kanapkach. Czuć w tej książce mrugnięcie okiem i czułość, jaką Emilia Dziubak obdarza swoich bohaterów. Na pewno sprawi ona dużą przyjemność nie tylko dzieciom, ale też rodzicom, którzy nie raz uśmiechną się na widok machającego z zupy ziarenka pieprzu czy kwaśnej miny cytrynowego prosiaka. Równolegle z książką pojawił się blog, na którym wkrótce będzie można znaleźć nowe przepisy, konkursy i zabawy: gratkaniejadka.blogspot.com
(Ania Czajkowska)

Gratka dla małego niejadka
tekst i ilustr. Emilia Dziubak
Wydawnictwo Albus, 2011